Przemyśl, jedno z najstarszych i najpiękniejszych polskich miast, usytuowane u podnóża Karpat na skrzyżowaniu tras w Bieszczady, do Lwowa i na dawne Kresy. Urzeka swoich gości pejzażem krętych, stromych uliczek, przytulonych do nich wiekowych budowli i wspinających się coraz wyżej kościelnych wież. To miasto z ciągle żywym, tworzonym przez stulecia specyficznym klimatem. Słynący z gościnności przemyślanie zadbają, aby każdy chętnie wracał do położonego nad czystym Sanem Przemyśla. Bogactwo jego tysiącletniej historii i setek zabytków sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Zabytki

Przemyśl ma swój niepowtarzalny, urzekający klimat i nastrój. Czasy świetności, ale i trudnych okresów w historii miasta, pamiętają, noszące ślady różnych epok, kamieniczki przemyskiej starówki, urokliwe uliczki, kościoły, dwie archikatedry: rzymskokatolicka i greckokatolicka oraz otoczony pięknym parkiem Zamek Kazimierzowski. Uliczkami starego miasta, które bądź to wznoszą się, bądź opadają można dotrzeć niemal do wszystkich godnych zwiedzania miejsc. Malowniczy Rynek otaczają stare kamienice noszące ślady różnych epok i stylów. Przemyśl jest nazywany stolicą dzwonów i fajek. Dzieła miejscowych rzemieślników można zobaczyć m.in. w unikalnym Muzeum Dzwonów i Fajek w Wieży Zegarowej. Magnesem przyciągającym do Przemyśla są także wybudowane przez Austriaków forty słynnej Twierdzy Przemyśl. Miasto otaczają dwa pierścienie fortyfikacji, które po wybuchu I wojny światowej przez kilka miesięcy powstrzymywały wielotysięczną armię rosyjską zdążającą na zachód i południe Europy. Walki o Twierdzę Przemyśl przypominają także ciekawe ekspozycje muzealne i cmentarze wojenne wszystkich armii. Twierdza Przemyśl jest dziś ważnym elementem dziedzictwa kulturowego dla wszystkich narodów Europy.

Wypoczynek

Aktywny Przemyśl jest atrakcyjnym miejscem dla turystów zdecydowanych spędzić tu urlop. Może być również doskonałą bazą wypadową, bądź ciekawym przystankiem dla podróżujących w Bieszczady, do krajów Europy Wschodniej i na Bałkany. Tak liczne walory przyciągają turystów a sieć szlaków sprzyja uprawianiu turystyki aktywnej, głównie pieszej i rowerowej. W okolicach Przemyśla są też dogodne warunki do uprawiania myślistwa, jeździectwa, paralotniarstwa i turystyki kajakowej, zaś zimą narciarstwa biegowego i zjazdowego. Ofertę miasta wzbogaca sąsiedztwo nie tylko wciąż tajemniczych fortów, ale także: bunkrów Linii Mołotowa, renesansowego zamku w Krasiczynie, arboretum w Bolestraszycach, sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej i najstarszej w Polsce cerkwi w Posadzie Rybotyckiej. Turyści i krajoznawcy mają do dyspozycji gęsta sieć szlaków pieszych (m.in. do Dynowa, Sanoka i Ustrzyk Dolnych), a także liczne ścieżki przyrodniczno-dydaktyczne prowadzące przez kompleksy leśne z rezerwatami przyrody. Na terenie Przemyśla i Ziemi Przemyskiej odbywa się wiele imprez i rajdów turystycznych. Dla rowerzystów wytyczono m.in. Forteczną Trasę Rowerową Twierdza Przemyśl" oraz szlaki rowerowe: Śladami Przygód Dobrego Wojaka Szwejka" i Śladami Nadsańskich Bunkrów". Po drodze spotkamy wiekowe świątynie i kapliczki, relikty dawnej zabudowy oraz tajemnicze kopce i kurhany. Zwolennicy wypoczynku nad wodą mogą wziąć udział w spływach głównym szlakiem wodnym Podkarpacia Błękitny San".
Niemal w samym centrum Przemyśla oddano do użytku stok narciarski usytuowany na północno- zachodnim zboczu góry Zniesienie. Dwie kolejki krzesełkowe służą turystom także w sezonie letnim. W sezonie zimowym narciarze i snowboardziści mają do wyboru dwie trasy zjazdowe. Oferta przemyskiego stoku narciarskiego została wzbogacona o całoroczny tor saneczkowy o długości zjazdu ok. 350 metrów. Przy stoku narciarskim w Przemyślu działa wypożyczalnia sprzętu i szkółka narciarska.

Imprezy

Na obraz życia kulturalnego Przemyśla składa się wiele czynników. Kształtuje go zarówno bogata przeszłość, różnorodność kulturowo-etniczna, jak też uwarunkowania współczesne, przejawiające się w prężnym środowisku twórczym, otwartości na europejskie i światowe trendy w sztuce, a także coraz szersze kontakty zagraniczne. Wszystkie te czynniki sprawiają, że położone na pograniczu miasto ma swój klimat i różnorodną ofertę kulturalną, która jest w stanie zaspokoić potrzeby każdego odbiorcy.

Przemysław Grządziel